Plebania w Pruchniku - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Zespół plebański w Pruchniku

Zespół plebański w Pruchniku

wozek

wozek

wozek

Dawna organistówka znajduje się tuż przy kościele parafialnym i wchodzi w skład zespołu plebańskiego. Powstała w 1890 r. w konstrukcji wieńcowej, na wysokiej podmurówce z kamienia i cegły. Organistówka została założona na planie prostokąta o wymiarach: 6,20 x 7,50 m. W jej zachodniej części mieściła się izba i alkierz, a we wschodniej szeroka, jednoprzestrzenna sień. W izbie na belkowym stropie widniał napis: „A słowo stało się ciałem i mieszkało tu między nami RP 1890”. Sam budynek, gdy przestał pełnić swą pierwotną funkcję, wykorzystywany był jako magazyn do przechowywania narzędzi potrzebnych do pracy w utrzymaniu kościoła. W 1994 roku z inicjatywy księdza proboszcza Kazimierza Trelki założono w nim Muzeum Parafialne. Eksponaty znajdujące się w muzeum to m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki oraz przynoszone przez ludzi dokumenty. Część zbiorów została wyszukana i sprowadzona bezpośrednio przez księdza proboszcza. Do dziś zebranych zostało wiele zabytkowych eksponatów przedstawiających historię Pruchnika i jego mieszkańców. Muzeum składa się z dwóch salek. Pierwszą przeznaczono na zabytkowe sprzęty oraz dokumenty związane z Pruchnikiem i okolicami, drugą zaś poświęcono pamięci ks. Bronisława Makiewicza.

W skład zespołu plebańskiego wchodzi również pochodząca z przełomu XIX i XX wieku plebania używana nadal przez księży oraz spichlerz z początku XX wieku.

 

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3m

pruchnik zesp plebanski 3mPruchnik Plebania

Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.