Kamienica Rydzikowa - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Kamienica Rydzikowa, Trasa Podziemna

Mapa - Jarosław, centrum miasta

mapka Jaroslaw

Kamienica Rydzikowa, Trasa Podziemna

wozek

wozek

wozek

wozek

Kamienica Rydzikowa zbudowana została na początku XVII wieku przez Wojciecha Rydzika. Jest najlepiej zachowanym przykładem tzw. „kamienicy jarosławskiej”. Cechą charakterystyczną dla tego obiektu jest kryty dziedziniec zwany wiatą – oświetlony oknami wyprowadzonymi ponad dach nadbudowy. Kamienica ta nawiązuje do typowych dla orientu domów zwanych fonduku. Pod kamienicą, jak i zresztą pod całym Starym Miastem, znajduje się ciąg piwnic wykorzystywanych w przeszłości jako składy na towary przywożone na jarosławskie jarmarki. Obecnie w części z nich funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego.

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego została otwarta w 1984 roku i liczy sobie ponad 150 metrów długości, z najniższą kondygnacją na głębokości 8,5 m pod płytą rynku. Trasa swą nazwę zawdzięcza profesorowi F. Zalewskiemu, naukowcowi z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, który stał na czele ekipy ratującej jarosławską starówkę po katastrofie budowlanej w latach 60. XX wieku.

 

kamienica rydzikowa rynek14 05m

kamienica rydzikowa rynek14 06m

jaroslaw kamienicarydzikowa2Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.