Dwór w Tyniowicach - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Zespół Dworski w Tyniowicach

Zespół Dworski w Tyniowicach

wozek

wozek

wozek

wozek

Centralną część założenia dworskiego stanowi dwór wzniesiony lub przebudowany ok. połowy XIX w., przez Grodzickich herbu Łada, a następnie rozbudowany w 1910 r. Rodzina Grodzickich była w posiadaniu majątku do 1944 roku, kiedy to została wypędzona przez władzę komunistyczną.

W otoczeniu dworu znajdują się wieloosiowe ogrody krajobrazowe, o jednolitym rozplanowaniu, pochodzące z 2. połowy XIX wieku. Od strony górnej bramy prowadzi reprezentacyjny podjazd pod dwór. Zachowana jest również droga od strony folwarku, przez bramę dolną. Przed główną elewacją dworu, tuż za gazonem, można zaobserwować fragment fosy stanowiący prawdopodobnie pozostałość po wcześniejszym założeniu. Na parterze dolnym, pod wysoką skarpą rozciąga się łąka kwietna, dobrze widoczna z promenady na krawędzi skarpy. Ponadto na terenie parku znajduje się spichlerz, pochodzący z początków XIX wieku.

Budynek dworu jest obecnie siedzibą szkoły podstawowej.Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.