Ratusz w Jarosławiu - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Ratusz w Jarosławiu

Mapa - Jarosław, centrum miasta

mapka Jaroslaw

Ratusz w Jarosławiu

wozek

wozek

wozek

wozek

Pierwszy drewniany, gotycki budynek pełniący funkcję ratusza miejskiego istniał w tym miejscu już w XV wieku. Znajduje to potwierdzenie w licznych źródłach historycznych.

Po pożarze w 1625 roku przebudowany został jako piętrowa barokowa budowla. Znacznemu zdewastowaniu uległ w latach 1782–1852 kiedy to użytkowany był przez wojska austriackie jako magazyny. Po odzyskaniu budynku przez władze miasta w 1852 roku przystąpiono do gruntownej przebudowy w stylu neorenesansowym według projektów F. Dolińskiego i K. Kotłowskiego. Przebudowa trwała od 1895 do 1896 roku. W 1900 roku od strony wschodniej dobudowany został areszt miejski. W 1906 r. powiększono budynek o część zachodnią, mieszczącą na II piętrze salę obrad rady, utrzymaną w stylu secesji. Jarosławski ratusz posiada kwadratową wieżę zegarową z wiedeńskim zegarem Liebinga z 1896 roku, który działa do dzisiaj. Wieża jest ścięta w narożach, a w połowie wysokości okolona metalową balustradą. Powyżej wspomniane tarcze zegarowe. Szczyt wieży wieńczy iglica z metalową kulą oraz wiatrowskazem
w postaci orła i strzałki. Obecnie budynek jest siedzibą władz miasta Jarosławia.

 

jaroslaw ratusz 09m

jaroslaw ratusz 11m

jaroslaw ratusz 07m

DJI 0006m

DJI 0029mRatusz Jarosławski

Ratusz Jarosławski

Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.