Kościół w Świętem - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Kościół rzymskokatolicki p.w. Narodzenia NMP (dawna cerkiew greckokatolicka) – Święte

Kościół rzymskokatolicki p.w. Narodzenia NMP (dawna cerkiew greckokatolicka) – Święte

wozek

wozek

wozek

wozek

Kościół pw. Narodzenia NMP (dawna cerkiew greckokatolicka) usytuowany jest w centrum miejscowości. W 1952 roku parafia rzymskokatolicka w Świętem została wydzielona z istniejącej parafii Radymno.

Murowaną cerkiew w stylu nowocerkiewnym zbudowano w 1932 roku w miejscu pierwotnie drewnianej, a następnie murowanej cerkwi zniszczonej w wyniku działań wojennych w 1914 roku.

Obramowania okien kopuły głównej nawiązują do wczesnego renesansu. Wewnątrz świątyni znajduje się polichromia wykonana przez Pawła Mitkę z Krakowa. Ołtarz główny w stylu empire został zakupiony z kościoła oo. Franciszkanów z Przemyśla. W ołtarzu znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem na prawym ręku, w lewej dłoni trzymająca różaniec. U stóp Maryi klęczy dominikanin i św. Katarzyna Laboure. W nawach bocznych wiszą obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Antoniego z Padwy, które zostały przywiezione z byłej franciszkańskiej parafii Czyszki koło Lwowa. Inne dewocjonalia, znajdujące się w świątyni wpisane do rejestru zabytków, pochodzą również z Czyszek, skąd przywiozła je repatriowana ludność. Są to rzeźby: Najświętsze Serce Pana Jezusa, Matka Boska Niepokalana i św. Józef. Zachowały się też ornaty z przełomu XIX i XX w.

W 1985 roku świątynia została gruntownie wyremontowana.

 

cerkiew swiete 2mŚwięte

Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.