Bożnica tzw. Duża Synagoga w Jarosławiu (ul. Opolska 12) - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Bożnica tzw. Duża Synagoga w Jarosławiu (ul. Opolska 12)

Mapa - Jarosław, centrum miasta

mapka Jaroslaw

Bożnica tzw. Duża Synagoga w Jarosławiu (ul. Opolska 12)

wozek

wozek

wozek

wozek

Budynek synagogi wzniesiono w 1811 r., na planie kwadratu (25 x 25 metrów). Natomiast w 1905 r., za czasów Henryka Strisowera – przewodniczącego Gminy Żydowskiej, przeprowadzono w nim kapitalny remont.

Niestety, nie zachowało się wyposażenie synagogi oraz polichromie, które uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

W 1963 r. budynek synagogi przekazano Liceum Plastycznemu. W czasie gruntownego remontu w 1990 r. położono nowy dach i przeprowadzono konserwację babińca. W głównej sali modlitewnej synagogi znajdują się ekspozycje szkoły. Od 1998 r. w budynku mieściła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Dzisiaj w budynku ponownie działa Zespół Szkół Plastycznych.

W głównej sali modlitewnej znajduje się sklepienie krzyżowe typu halowego podparte czterema filarami. Przed wojną znajdowała się tutaj bima.

Na ścianie frontowej widnieje tablica, poświęcona pamięci Żydów z Jarosławia i okolic, którzy zostali zamordowani w latach 1939–1945 przez niemieckich okupantów.

 

boznica jaroslaw 5 1200Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.