Kamienica Orsettich - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Kamienica Orsettich – Jarosław (Rynek 4)

Mapa - Jarosław, centrum miasta

mapka Jaroslaw

Kamienica Orsettich – Jarosław (Rynek 4)

wozek

wozek

wozek

wozek

Kamienica Orsettich, jedna z piękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce, usytuowana jest w południowym narożniku rynku. Budynek eksponuje dwie oryginalne ściany.

Pierwsze informacje o znajdującym się w tym miejscu drewnianym domu pochodzą z 1571 roku. Do jego przebudowy na murowany doszło po roku 1581 z inicjatywy ówczesnego właściciela Jana Raczkowskiego. W 1585 r. dom zakupił Stanisław Smiszowic, który wynajmował go kupcom w okresie jarosławskich jarmarków.

Na decyzję właścicielki miasta księżnej Anny Ostrogskiej o konieczności wystawienia obiektu na sprzedaż prawdopodobnie wpłynęły stan techniczny oraz zadłużenie budynku. W 1633 r. dom zakupił krakowski kupiec włoskiego pochodzenia Wilhelm Orsetti, który przebudował kamienicę. Prace zakończyły się w 1646 r., a w ich wyniku, od strony rynku dostawiono murowane podcienia arkadowe, ponad którymi wzniesiono nowe piętro. Dawne szczyty przysłaniające dach zastąpiono wieńczącą budynek dekoracyjną attyką. W późniejszym okresie dom jeszcze wielokrotnie zmieniał właścicieli, wśród których znalazł się m.in. barokowy rzeźbiarz, Tomasz Hutter. Kamienica do 1945 r. była własnością prywatną, a po wojnie przekazana została na cele muzealne. Obecnie na parterze znajduje się ekspozycja związana z historią miasta oraz regionu.
W wielkiej izbie przykrytej XVII-wiecznym drewnianym stropem wyeksponowano obiekty ściśle związane z charakterem tego typu pomieszczeń. Znajdujące się na piętrze wystawy ukazują historyczne wnętrza mieszczańskie.

 

DJI 0018mKamienica OrsettichUwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.